Vakfın Maslak’taki merkezinde gerçekleştirilen seçimden sonra  düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Özbek, görevi devraldığı  İstanbul Başakşehir Kulübü Başkanı Gümüşdağ’a teşekkür etti.

 

Gümüşdağ başkanlığında vakfın önemli işlere imza attığını aktaran  Özbek, “Göksel başkan çok büyük bir teşekkürü hak ediyor. Mütevazı kişiliği  çerçevesinde Kulüpler Birliği Vakfını 3 sene içinde çok yükseklere taşıdı, çıtayı  çok yükseltti, çok iyi hizmetler verdi. Kulüpler Birliği Vakfı olarak TFF ile  kurduğu ilişkiler çerçevesinde Türkiye’deki futbolun getirisi ve marka değeri  beklenmedik seviyede yükseldi. Bu yeterli midir, hayır. Göksel başkan bugüne  kadarki görevini layıkıyla yaptı. Bu onurlu görevi bana layık gören kulüp başkanlarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Dursun Özbek, Türk futbolunun daha yükseklere çıkması için gayret  göstereceğini aktararak, “Kulüpler Birliği Vakfı bugüne kadar çok önemli görevler  üstlendi. Bundan sonra da aynı görevlerin devamı niteliğinde ve yenilerini de  ekleyerek hizmete devam edecektir. Bu göreve 1 yıl süreyle seçildim. Bu süre  zarfında özellikle Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntılı bazı hususların  aşılması için en büyük takipçi olmaya söz veriyorum. Türk futbolunun bir aile  olması, birlik ve bütünlük içinde daha yükseklere taşınması için azami gayreti  sarf edeceğim.” ifadelerini kullandı.

 

Kulüpler Birliği Vakfının aile ortamında yönetildiğini aktaran Özbek,  şunları kaydetti:

 

“Bu bir başkanlık yarışı, seçimi değil. Bu, kendi içimizdeki  organizasyonun yenilenmesi. Biz zaten 18 kulübün başkanı olarak belli periyotta  toplanıp, sorunlarımızı ortak dille ortaya koyuyorduk. Bunlar hala bizim  ajandamızda mevcut. Göksel başkan nerede bıraktıysa, oradan devam edecek. Kimse,  ‘Göksel başkanın bir yönetim tarzı ve politikası vardı, Dursun başkan başka bir  şey yapacak.’ diye algılamasın. Kulüpler Birliği Vakfı bir ailedir. Burada hiçbir  başkan diğerinden daha önemli değildir. Göksel başkanın döneminde Türk futbolunun  değeri ve ekonomisiyle ilgili ne yaptıysak bunlar devam edecek. Türk futboluna  kronik olarak bulaşan terör ve nahoş olayların sona erdirilmesi için geçmişteki  faaliyetler devam edecek. Burada bir değişim söz konusu değildir. Tespit edilmiş,  konsensüsle alınmış kararlar ve bu kararların uygulaması aynen devam edecek.”

 

Vakfın, 18 kulübün konsensüsü ile yönetildiğini vurgulan Özbek,  “Kulüpler Birliği Vakfı olarak ayrım gözetmeksizin kulüplerin menfaatleri  doğrultusunda çalışmalar yapacağız. Türk futbolunu 1-2 seviye yukarı çıkarmak  için çalışmalar yapılacak. 18 başkan, hep bir araya geliyoruz ve katkı vermek  için dağarcığımızda ne varsa ortaya koyuyoruz. Bu sadece yönetimin işi değildir.  18 kulübün hepsinin kendisine göre sıkıntısı olabilir ama yönetim, bu sorunların  üstesinden gelmek için çalışacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Dursun Özbek, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın TFF Başkanı  Yıldırım Demirören ve yönetim kurulunun istifa etmesi gerektiği şeklindeki  açıklamalarının toplantıda gündeme gelmediğini sözlerine ekledi.

 

Gümüşdağ: “Kulüpler Birliği Vakfı bu birliğine bizden sonra da devam edecek”

 

Göksel Gümüşdağ ise Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olarak son  toplantısını gerçekleştirdiğini belirterek, vakfın birliğine bundan sonra da  devam edeceğini söyledi.

 

Başkanlık görevinde 3 dönem kaldığını hatırlatan Gümüşdağ, “Üç yıl  içinde 18 kulüp başkanımızın tamamıyla, mutabakatla, başkanlarımızın desteğiyle  önemli işlere imza attık. Bugün itibarıyla bu göreve veda ediyoruz. Kulüpler  Birliği Vakfı bu birliğine bizden sonra da devam edecek.” şeklinde görüş  belirtti.

 

Vakfın Türk futbolunda önemli bir pozisyonu olduğuna değinen Gümüşdağ,  “Kulüpler Birliği Vakfının etkinliği ve varlığı, yayın ihalesi, deplasman yasağı,  video yardımcı hakem sistemi, profesyonel hakemlik ve kadroların 21’e çıkması  gibi kararlarda öncü olmuştur. TFF ile iş birliği modeli oluşturmuştur. 18 kulübümüzün başkanına, TFF Başkanı ve yönetim kuruluna 3 yıl içinde verdikleri  desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Şu an itibarıyla yeni Kulüpler Birliği  Vakfı Başkanımız Sayın Dursun Özbek’tir.” ifadelerini kullandı.

 

Göksel Gümüşdağ, Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Hikmet Ferudun  Tankut ile Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu’nun da Kulüpler Birliği  Vakfında yeni dönemde başkan yardımcısı olarak görev yapacağını bildirdi.

 

Toplantının sonunda yeni başkan Dursun Özbek, görevi devraldığı Göksel  Gümüşdağ’a çiçek ve plaket verdi.

 

Bakan Osman Aşkın Bak’tan kutlama

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kulüpler Birliği Vakfı’nın olağan genel kurulunda başkanlığa seçilen Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’i tebrik etti. 

 

Bakan Osman Aşkın Bak, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığına seçilmesinden dolayı bir kutlama mesajı yayımladı. Bakan Osman Aşkın bak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Spor Toto Süper Lig takımlarımızın oluşturduğu Türkiye Süper Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı ‘Kulüpler Birliği’, futbolumuzda birlik ve beraberliğin somutlaştığı en önemli kurumlarımızdan birisidir. Vakfın bugünkü Olağan Genel Kurulunda başkanlığa seçilen Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sayın Dursun Özbek’i tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Kulüpler Birliği, Sayın Dursun Özbek başkanlığında önümüzdeki dönemde de Türk futboluna ve sporuna önemli hizmetler vermeye devam edecektir. İnanıyorum ki; ülkemiz futbolu kulüplerimiz sayesinde bugünkü seviyesinden çok daha ileriye gidecektir. Vakfın iki dönem süresince başkanlığını yürüten ve değerli hizmetleriyle bu önemli görevi layıkıyla yerine getiren Sayın Göksel Gümüşdağ’a da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle, Vakfın Kurucu Başkanlığını yapan ve Türk futboluna büyük emekleri geçen merhum duayen spor adamı İlhan Cavcav’ı da saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

TFF’den kutlama ve teşekkür

 

Türkiye Futbol Federasyonu da (TFF), Kulüpler Birliği  Vakfının olağan genel kurulunda başkan seçilen Dursun Özbek’i tebrik etti.

 

TFF’nin internet sitesinden yayımlanan mesajda, “Süper Lig  takımlarının oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfının bugün gerçekleştirilen seçimli  olağan genel kurulunda Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yeni başkan  seçildi. Sayın Dursun Özbek’i tebrik eder, yeni yönetim dönemlerinde başarılar  dileriz. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olarak verdiği hizmetlerden dolayı Sayın  Göksel Gümüşdağ’a teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here